Ciepłownictwo » Ciepło za unijne pieniądze

Ciepło za unijne pieniądze

10 Wrz 2010 Możliwość komentowania Ciepło za unijne pieniądze została wyłączona Share 'Ciepło za unijne pieniądze' on Facebook Share 'Ciepło za unijne pieniądze' on Email Share 'Ciepło za unijne pieniądze' on Print Friendly

Podsumowaniu i efektom trzyletniego projektu unijnego „System ciepłowniczy miasta Krakowa” poświęcona była uroczysta konferencja, która odbyła się 9 września w Magistracie. – To dzięki takim przedsięwzięciom żyjemy w coraz czystszym środowisku, a ciepła woda płynie do naszych mieszkań szybciej i bez strat – mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Miejskie Przedsiębiorco Energetyki Cieplnej ogrzewa i dostarcza ciepłą wodę do naszych mieszkań od przeszło 55 lat. – Aby świadczyć usługi najwyższej jakości, w sposób ekologiczny i przede wszystkim konkurencyjny cenowo, nasze przedsiębiorstwo od początku lat 90. prowadzi modernizację systemu ciepłowniczego – mówiła Prezes MPEC SA w Krakowie Zdzisława Głód. – Stare wyeksploatowane rurociągi wymieniane są na nowe preizolowane, likwidowane są kotłownie węglowe, a stare węzły hydroelewatorowe zastępowane są nowymi rozwiązaniami wymiennikowymi, wyposażonymi w automatykę pogodową – wymieniała prezes Zdzisława Głód.

Od kilku lat, aby unowocześnić system ciepłowniczy, miasto sięga po fundusze unijne. W latach 2006-2009 MPEC S.A. w Krakowie realizował projekt p.n. „System ciepłowniczy miasta Krakowa”. To pierwsze i, jak dotychczas, największe przedsięwzięcie w Polsce z dziedziny przesyłu ciepła współfinansowane z Funduszu Spójności.

Realizacja projektu „System ciepłowniczy miasta Krakowa” rozpoczęła się w 2006 r., w którym to zamontowano 27 sztuk węzłów cieplnych oraz wymieniono ok. 7,7 km sieci wysokoparametrowych. W 2007 r. oddano 175 sztuk węzłów cieplnych oraz wymieniono ok. 35,5 km sieci wysokoparametrowych i niskoparametrowych na rurociągi preizolowane. 2008 r. to modernizacja 206 sztuk węzłów cieplnych oraz wymiana ok. 49,6 km sieci wysokoparametrowych i niskoparametrowych na rurociągi preizolowane. W 2009 r. zmodernizowano 127 sztuk węzłów cieplnych oraz wymieniono ok. 39,8 km sieci wysokoparametrowych i niskoparametrowych na rurociągi preizolowane. – Łącznie, w latach 2006-2009 zmodernizowane zostały wszystkie objęte decyzją Komisji Europejskiej sieci cieplne o długości 132 km oraz węzły grzewcze w liczbie 535 sztuk – podsumowała Zdzisława Głód.

Dzięki zadaniom wykonanym przez MPEC SA przy udziale środków unijnych zmniejszyła się emisja szkodliwych substancji do atmosfery, awaryjność systemu cieplnego,  który stał się teraz bardziej wydajny

Działania inwestycyjne krakowskiej spółki miejskiej zostały zauważone na Międzynarodowych Targach Ekologicznych POLEKO 2007 w Poznaniu. MPEC S.A. w Krakowie otrzymało wyróżnienie dla projektu „System ciepłowniczy miasta Krakowa”, w konkursie EKO-LIDERA Funduszu Spójności 2007. Konkurs organizowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Natomiast w 2009 r. miejska spółka została laureatem pierwszej edycji Światowej Nagrody Klimatycznej dla Miejskich Systemów Energii Cieplnej pod patronatem Międzynarodowej Agencji Energii. Przyznane wyróżnienie podkreśla dotychczasowe osiągnięcia MPEC S.A. w Krakowie w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności likwidację emisji zanieczyszczeń przez eliminowanie nieefektywnych źródeł ciepła.

Źródło: www.krakow.pl

Wpis został opublikowany 10 Wrz 2010 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć